תוכניות חינוכיות

החזון:

 

מוזיאון בית שאן הוא עוגן חינוכי, תרבותי ותיירותי בעיר, הפועל להעברת הסיפור והנרטיב של העיר בית שאן מקום המדינה ועד ימינו, לדורות הבאים.

לשם כך בנינו תוכנית חינוכית בנושא זהות, שייכות וגאווה מקומית, למוסדות החינוך השונים בעיר ובעמק,  

המשתלבת עם  התוכנית הלימודית בנושא: “הישוב שלי” ו- “המדינה שלי”.

הפעילות תכלול  מפגשים במוזיאון ובסביבה הקרובה, ליד אתרי מורשת היסטוריים.

* אורך הפעילות: שעה- שעה וחצי ** הפעילות מוכרת כ”סל תרבות” מטעם משרד התרבות

 

ילדי גן – כיתה ב':

  1. שוק “אל חמיס” – השוק הישן בבית שאן- פעילות חווייתית המתארת את הפעילות שהתרחשה בשוק הישן בבית שאן. הפעילות כוללת המחזה, סיור קצר לשוק ‘אל חמיס’ וביקור בתערוכה החושית המדמה את הדוכנים, הרוכלים, הכלים והאביזרים בשוק. כל ילד מקבל בתום הביקור תה וחם-חם מתוק.
  2. חדש מול ישן – ביחידה זו יכירו הילדים חפצים ישנים שהשתמשו בהם בעבר, ומהם החפצים מחליפים אותם כיום. פעילות חווייתית הכוללת המחזה קצרה, ופעילות קבוצתית.
  3. 75 שנה לשחרור בית שאן (לילדי גן)- סיפור שחרור העיר בית שאן בצורה חווייתית , דרך המחזה בשיתוף הילדים, סיור קצר מחוץ למוזיאון והכרת המבנים ההיסטוריים, וחידון לסיכום הנושא.

בכל פעילות של הגנים, יקבלו הילדים דף סיכום ומשימה לבית

יסודי ג'-ו':

כיתה ג’:

  1. סמל העיר בית שאן– סמל העיר הינו כרטיס הביקור של העיר, ומכיל אלמנטים בולטים ומאפיינים של העיר. ביחידה זו נלמד באמצעות משחק אינטראקטיבי על משמעותם של האלמנטים המופיעים בסמל העיר בית שאן.
  2. מבנים היסטוריים בעיר בית שאן– מבנים היסטוריים בבית שאן הם חלק מהנוף שילד רואה כל יום בדרך לביה”ס, בדרך לגן השעשועים או ליד הבית. ביחידה זו ילמדו לזהות מהו מבנה היסטורי, לְמה המבנים שימשו ואיזה ערך יש בשימור שלהם.

כיתה ד’:

מלחמת העצמאות ושחרור העיר בית שאן- ביחידה זו נעסוק בסיפור המיוחד של שחרור בית שאן, דרך המחזה בשיתוף הילדים. ונכיר את דמותו של משה ירוסט- החלל הראשון שנפל במהלך מלחמת השחרור בעיר בית שאן, כולל ביקור באנדרטה.

כיתות ה-ו’:

החיים המיוחדים במעברה- יחידה זו עוסקת באתגרים שעמדו בפני העולים החדשים שהגיעו לארץ. התלמידים ילמדו על סביבת המגורים בה גרו, על האמצעים והחפצים ששימשו אותם בתוך המעברה

תלמידי תיכון:

“שבר ואיחוי בחברה הישראלית” – יחידה העוסקת באתגרים הפיזיים והחברתיים שעמדו בפני המתיישבים הראשונים בארץ, הפתרונות שהם מצאו, ואתגרים שמלווים את החברה הישראלית עד היום.